Το όνομά μου με ξυλάκια χειροτεχνίας

το όνομά μου

Μια δραστηριότητα για να μάθουν οι μικροί μας μαθητές το όνομά τους, να το αναγνωρίζουν, τα ταυτίζουν τα γράμματα, τα μετράνε πόσα γράμματα έχει!

Υλικά που θα χρειαστούμε:

• χαρτόνι κάνσον Α4 (καλό είναι να επιλέξουμε διαφορετικό χρώμα για κάθε μαθητή και ίδιο χρώμα με το
  • ξυλάκια χειροτεχνίας όσα τα γράμματα του ονόματος του παιδιού
  • φωτοτυπικό χαρτί
  • κόλλα
  • συρραπτικό

Παίρνουμε το χαρτόνι κάνσον στο χρώμα που έχουμε επιλέξει και γράφουμε λίγο αραιά με μαρκαδόρο το όνομα του παιδιού με κεφαλαία ή με μικρά γράμματα ανάλογα με τον στόχο μας (εγώ έγραψα τα ονόματα των μαθητών μου, τα εκτύπωσα και τα κόλλησα, αλλά μπορούμε και να τα γράψουμε με μαρκαδόρο). Στη συνέχεια, παίρνουμε τόσα ξυλάκια χειροτεχνίας όσα τα γράμματα και με κόλλα ρευστή κολλάμε ένα γράμμα σε κάθε ξυλάκι. Μετά, τσακίζουμε το κάτω μέρος του χαρτονιού και αφού το κλείσουμε αριστερά και δεξιά με συρραπτικό με τη βοήθεια του συρραπτικού δημιουργούμε μια θήκη για κάθε ξυλάκι για να μπορεί ο μαθητής μας να τοποθετεί τα ξυλάκια μέσα καθώς ταυτίζει τα γράμματα.

το όνομά μου

www.pencilecase.edu.gr