Χιονάνθρωπος με καπάκια και πομ πον

Χιονάνθρωπος με καπάκια

Μια ωραία και διασκεδαστική δραστηριότητα για την ενίσχυση της λεπτής κινητικότητας αλλά και της συγκέντρωσης και του συντονισμού ματιού – χεριού είναι η παρακάτω.

Τι θα χρειαστούμε;

• έναν χιονάνθρωπο
  • πλαστικά καπάκια από μπουκάλια
  • πομ πον

Βρίσκουμε από το διαδίκτυο το χιονάνθρωπο που μας αρέσει και αφού τον εκτυπώσουμε σε μέγεθος Α3, τον πλαστικοποιούμε. Μετά, με κόλλα ρευστή κολλάμε στο σώμα του πλαστικά καπάκια από μπουκάλια. Τοποθετούμε μπροστά στο μαθητή μας το χιονάνθρωπο και δίπλα ένα κουτάκι με πομ πον (ανάλογα με το στόχο και τις δυνατότητες κάθε μαθητή διαλέγουμε αν θα χρησιμοποιήσουμε μεγάλα ή μικρά πομ πον). Το παιδί καλείται να πάρει ένα πομ πον κάθε φορά και να το τοποθετήσει μέσα στο καπάκι. Η δραστηριότητα ολοκληρώνεται όταν καθε καπάκι θα έχει από 1 πομ πον.

Χιονάνθρωπος με καπάκια

Μια παραλλαγή της δραστηριότητας είναι το παιδί να μην πιάνει τα πομ πον με το χεράκι του αλλά χρησιμοποιώντας ένα μανταλάκι.