Η γωνιά με το Οικοδομικό Υλικό στο ειδικό νηπιαγωγείο ή σε νηπιαγωγείο με τμήμα ένταξης

η γωνιά του οικοδομικού υλικού στο ειδικό ή γενικό νηπιαγωγείο με τμήμα ένταξης

Η γωνιά με το Οικοδομικό Υλικό αποτελεί σε κάθε νηπιαγωγείο γενικής ή ειδικής αγωγής μία πολύ ενδιαφέρουσα γωνιά για τα παιδιά. Τα παιδιά εδώ μπορούν να παίξουν και να δημιουργήσουν κατασκευές με τουβλάκια και υλικά που τοποθετούμε σε αυτήν τη γωνιά. Για να επιτύχουν το αποτέλεσμα που επιθυμούν αναπτύσσουν τόσο τη φαντασία τους όσο και τη δημιουργική τους σκέψη.

Πώς να σχεδιάσουμε αυτή τη γωνιά;

Καλύπτουμε με μοκέτα το πάτωμα, προκειμένου να μειώσουμε το θόρυβο.

Οριοθετούμε το χώρο που θα χρησιμοποιήσει κάθε παιδί για να δημιουργήσει χρησιμοποιώντας χαλάκια ή χαρτοτανία.

Καλό είναι να χρησιμοποιούμε συναρμολογούμενα τουβλάκια, όπως τα τουβλάκια Bristle ή τα Duplos.

Επιτρέπουμε στους μαθητές μας εάν θέλουν να χρησιμοποιήσουν στο παιχνίδι τους φιγούρες ζώων, ανθρώπων, αυτοκινητάκια για πιο δημιουργικό παιχνίδι.

Μπορούμε να υπενθυμίζουμε στους μαθητές μας τους κανόνες της γωνιάς αυτής με οπτικό υλικό.

Εναλλάσσουμε ανά τακτά χρονικά διαστήματα τα είδη του οικοδομικού υλικού: πλαστικά τουβλάκια, ξύλινα τουβλάκια ή τουβλάκια από χαρτόνι.

Επιτρέπουμε στο παιδί εάν θέλει να ξαπλώσει – χαλαρώσει σε ένα χαλάκι, καθώς θα χτίζει την κατασκευή του.

Ενθαρρύνουμε τα παιδιά να συμμετέχουν σε κατάλληλες για το επίπεδο ανάπτυξης τους, δραστηριότητες με οικοδομικό υλικό. Το να γεμίζουν με τουβλάκια ένα δοχείο ή κουτί και να το αδειάζουν είναι μία θεμιτή δραστηριότητα.

Μπορούμε να επιτρέψουμε στα παιδιά να οικοδομήσουν κάτι μέσα σε ένα μεγάλο άδειο κουτί.

Ενθαρρύνουμε τους μικρούς μας μαθητές να χτίζουν οριζόντιες παρά κάθετες κατασκευές.

Βοηθάμε το παιδί να χτίσει αυτό που θέλει δίπλα σε μία σταθερή επιφάνεια, όπως δίπλα σε έναν τοίχο

Γίνετε εσείς το πρότυπο για το φανταστικό παιχνίδι και δώστε ευκαιρίες στα παιδιά να μιμηθούν αυτό που κατασκευάσατε καθώς και τον τρόπο με τον οποίο το φτιάξατε.

Υλικά για τη γωνιά με το Οικοδομικό Υλικό

• τουβλάκια
  • μεγάλα ξύλινα τουβλάκια
  • πλαστικά τουβλάκια διαφόρων μεγεθών